Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget. There are ways to ease that burden. Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget. This is a list of the groceries I’m buying this week. For a look at the other deals available, click here or here.
Hy-Vee
- 85% Lean Fresh Ground Beef, $1.99/lb. — buying 2 lbs
- Imperial Spread, $0.49 — buying 2
- Tone’s Mini Spices, $0.80 (Use $1/2 Tone’s Seasonings or Extracts from 12/3 SS insert) Final Price, $0.30 each — buying 4
- Hy-Vee Russet Potatoes, 5 lbs. $0.99 — buying 1
- Hy-Vee Eggs, $0.88/dozen — buying 2
- Carnation Evaporated Milk, $1.28 (Use $0.50/2 coupon here) Final Price — $1.03 — buying 2
(With in-ad coupon)
- Midwest Country Fare Light Brown Sugar, $0.99 — buying 1
- Midwest Country Fare Powdered Sugar, $0.99 — buying 1
- Keebler Zesta Saltine Crackers, $0.99 — buying 1
- Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crust, $2.50 (Buy 4, Get $3.50 off with in-ad coupon) Plus use $0.60/2 printable here Final Price, $1.32 each — buying 4
Hen House
- French’s Worcestershire Sauce, $0.99 ($0.50/1 coupon here) — Final Price, Free — buying 2
- Crest Toothpaste, $1.79, (Use $2/1 Crest Complete from 9/11 SS if you received it) Final Price, Free — Buying 2
- New York Texas Toast Croutons, $1.00 (Use $0.40/1 from 11/13 SS if you received it) Final Price, $0.20 — Buying 4
- Borden Shredded Cheese, $1.89 (Use $1/3 Border Cheese from Holiday Celebration coupon book) Final Price, $1.56 each — buying 3
- Bird’s Eye Sreamfresh Frozen Vegetables, $0.79 (Use $0.50/1 Steamfresh Chefs Favorites Printable if included) Final Price, Free — buying 2
- Fresh Blackberries, $0.99 — buying 1
Price Chopper
- Fresh Split Chicken Breast, $0.99/lb — buying 3 lbs
- Navel Oranges, 8 lbs/$2.88 — buying 1
- Red Grapefruit, 8 lbs/$2.88 — buying 1
- Best Choice Cream Cheese, $0.69 — buying 5
(4 Day Sale 12/8-12/11)
- Green Giant Canned Vegetables, $0.49 (Use $0.50/2 from 11/12 GM insert) Final Price, $0.24 each — buying 4
- Honeycrisp Apples, $1.49/lb — buying 3 lbs
- Best Choice Canned Beans, $0.39 — buying 4
Total Price — $43.98 (plus tax)