Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget. There are ways to ease that burden. Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget. This is a list of the groceries I’m buying this week. For a look at the other deals available, click here or here. Remember, Wal-Mart will price match many items.
HY-VEE
- Tones Mini Spices, $0.80 ($1/2 from 12/04/11 Smart Source) Final Price $0.30 each — Buying 4
- Ortega Seasoning, $0.77 (Use $1/2 from All You August ’12 issue) Final Price $0.27 — Buying 2
- Hy-Vee Flour, 5 lb., $1.48 — Buying 2
- Total Whole Grain Cereal, $1.88 (Use $0.75/1 printable) Final Price $1.13 — Buying 2
- Barilla Pasta, $1.25 (Use $1/2 from 6/24 SS) Final Price, $0.75 each — Buying 4
- Butter Kernel Vegetables, $0.39 — Buying 8
- Hy-Vee Butter, 16 oz.,$1.49 — Buying 2
- Hy-Vee Shredded Cheese, $1.33 — Buying 4
- Seedless Watermelon, $2.98 — Buying 1
- Green Pepper, $0.59 — Buying 2
2 DAY SALE (8/9-8/10)
- Pepsi 24 oz. bottles, $1.98 — Buying 3
- Powerade, $0.59 — Buying 10
- Hy-Vee White Milk, 1/2 Gallon, $0.88 — Buying 2
- Hy-Vee Cottage Bread, $0.99 — Buying 2
- Hunts Tomato Ketchup, 24 oz, $0.77 — Buying 4
- Kleenex, $0.88 (Use $1/4 from 7/8 Smart Source) Final Price $0.63 each — Buying 4
PRICE CHOPPER
- Red or Green Seedless Grapes, $0.88/lb — Buying 2 lbs
- Johnsonville Smokes Brats or Sausages, $1.88 (Use $1/2 printable) Final Price $1.38 — Buying 4
- Wish-Bone Dressings, $0.99 (Use $0.50/1 from 7/29 Red Plum) Final Price $0.49 — Buying 3
- Ragu Pasta Sauce, 2/$3, plus buy 2 and get free pasta (Use $0.60/2 from 7/29 Red Plum) Final Price $1.20 each, plus free pasta
4 DAY SALE (8/9-8/12)
- Jumbo Cantaloupes, $1.19 — Buying 2
ALDI
- Strawberries, $0.99 — Buying 2
- Blueberries, $1.49 — Buying 2
- Bananas, $0.33/lb. — Buying 4 lbs.
- Eggs — $0.89/dozen — Buying 2
FINAL PRICE — $65.55 (Plus tax)