Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget. There are ways to ease that burden. Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget. This is a list of the groceries I’m buying this week. For a look at the other deals available, click here or here. Remember, Wal-Mart will price match many items.
Hy-Vee
- 80% Lean Ground Beef, 16 oz., $1.99 (Limit 2) Buying 2
- Monterey Whole Mushrooms, 8 oz, $0.88 — Buying 1
- Dole Classic Iceberg, $0.99 — Buying 2
- Dole Classic Cole slaw, $0.99 — Buying 2
- Dole Bananas, $0.29/lb — Buying 2 lbs.
- Heinz Tomato Ketchup, 20 oz, $1.69 (Use $0.50/1 from SS 8/19) Final Price: $1.17 — Buying 1
- Hy-Vee Cottage Cheese, 24 oz., $1.48 — Buying 1
(2 Day Sale, 9/27-9/28)
- Wonder Bread, Classic White 20 oz., or 100% Wheat 16 oz., $0.99 (Limit 2) — Buying 2
- Hy-Vee Flour, 5 lb., $0.99 — Buying 2
- Hy-Vee Pasta, $0.79 — Buying 4
Price Chopper
- Betty Crocker Brownie Mix, $0.89 — Buying 2
- Fresh Pork Country Style Pork for BBQ, $1.49/lb — Buying 3 lbs.
- Boston Butt Roast, $1.49/lb. — Buying 4 lbs.
- Honeycrisp Apples, $1.79/lb. — Buying 3 lbs.
- Best Choice Vegetables, 3/$1 — Buying 6
- Campbell’s Chicken Noodle or Tomato Soup, $0.49 each (Use $1/5 printable) Final Price: $0.29 each — Buying 5
- Sunshine Krispy Saltine Crackers, Original or Whole Wheat, $1.49 — Buying 1
(4 Day Sale 9/27-9/30)
- Red Ripe Strawberries, $1.49/lb. — Buying 2
- Pork Baby Back Ribs (Sold 1 Frozen Slab in CRY-O-VAC) — $1.99/lb — Buying 1
- Eckrich Smoked Sausage 12-16 oz., $1.79 (Use $0.55/1 printable from Facebook) — Final Price: $1.24 — Buying 2
Aldi
- Avocados, $0.25 — Buying 4
- Vine Tomatoes, 24 oz. bag, $0.99, Buying 1
- Pineapple, $1.29, Buying 1
- Honeydew, $1.29, Buying 1
- Cantaloupe, $1.29, Buying 1
- Eggs, $0.89, Buying 1
Final Price: $53.90, Plus Tax and the cost of the Ribs at Price Chopper