Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget. There are ways to ease that burden. Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget. This is a list of the groceries I’m buying this week. For a look at the other deals available, click here or here. Remember, Wal-Mart will price match many items.
Hen House — (doubles coupons up to $0.50)
- Green Giant Carrots, 2 lb., $0.99 — Buying 1
- Red Peppers, $0.79 — Buying 4
- Pepperidge Farm Frozen Bread, $2.29 (Use $50/1 printable) Final Price: $1.29 — Buying 2
- Fiber One Bars, $2.00 (Use $0.50/1 Printable Here or Here) Final Price: $1.00 — Buying 4
- Clorox Liquid Bleach, $2.00 (Use $0.50/1 Printable) Final Price: $1.00 — Buying 1
HyVee
- Pam Cooking Spray, $2.69 ($1/1 from ALL YOU Jan ’13) Final Price: $1.69 — Buying 1
- Tones Seasonings, 5/$4 (Use $1/2 RP 11/11/12) Final Price: $0.30 each — Buying 2
- Alouette Soft Spreadable Cheese, $1.99 ($1/1 from ss 11/11/12) Final Price: $0.99 — Buying 2
- Orbit Gum, $1.00 ($0.50/1 Orbit Gum Ibotta Credit) Final Price: $0.50 — Buying 1
- Hy-Vee large eggs, $1.00/doz — Buying 2
- Farmland breakfast sausage, $1.00 — Buying 2
- Green Onions, 2/$1 — Buying 2
- Romaine lettuce, $1.00 — Buying 1
- Green Peppers, 2/$1 — Buying 2
- Russet Potatoes, 5 lb., $0.88 — Buying 2
Price Chopper
- Honeysuckle White Fresh 93% Lean Ground Turkey 1.2 lb., $2.50 — Buying 2
- Fresh Blackberries 6 oz. pkg, $0.99 — Buying 2
- Best Choice Shredded or Chunk Cheese, $1.49 — Buying 5
- Best Choice Beans, $0.39 — Buying 4
- John Morrell Smoked Sausage, $0.99 ($0.50/1 SavingStar.com) Final Price: $0.49 after SavingStar Credit — Buying 1
4 Day Sale (1/24-1/27)
- Doritos, $1.99 — Buying 2
- Eckrich Smoked Sausage, $1.99 ($0.55/1 printable coupon from Facebook) Final Price: $1.44 — Buying 1
- Free Dole Bag Salad Classic when you buy 2 Wishbone Salad Dressing, $2/3 — Buying 2 dressings and getting salad free
Aldi
- Celery, $0.79 — Buying 2
- Baby Carrots, $0.59 — Buying 2
- Grape Tomatoes, $0.79 per pkg — Buying 2
- Navel Oranges, $1.48/4 lbs. — Buying 1
- Pineapple, $1.29 — Buying 1
Final Total — $61.25 (Plus Tax)