Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget. There are ways to ease that burden. Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget. This is a list of the groceries I’m buying this week. For a look at the other great deals available, click here or here. Remember, Wal-Mart will price match many items.
It’s a less than stellar week for sales. Take this time to pick through your freezer or get creative with some of the things you have sitting around in your pantry and kitchen!
ALDI
- Navel Oranges, $1.48/4 lb. bag — buying 3 bags
- Blueberries, $1.59/pint — buying 2 pints
- Strawberries, $1.49/16 oz. — buying 3
- Bananas, $0.44/lb. — buying 3 lbs. (These are cheaper at Trader Joe’s if you are close)
PRICE CHOPPER
- Asparagus, $1.19/lb — buying 2 lbs.
- Birds Eye Vegetables, $0.69 (Use $1/3 printable here) Final Price: $0.36 — buying 6
- Healthy Choice Soups, $0.79 (Use $1/3 printable here) Final Price $0.46 — buying 6
- Wheaties, 10.8 oz, $1.69 (Use $1/3 from GM 1/08 insert) Final Price $1.35 each — buying 3
4 DAY SALE (2/9-2/12)
- Texas Toast Croutons, $1.00 (Use $0.40/1 from SS 1/29 insert) Final Price $0.60 each — buying 4
- Green Giant Frozen Vegetables, $1.00 (Use $0.40/1 from GM 1/08 insert) Final Price $0.60 each — buying 2
Hy-Vee
- Buy 2 Ragu Pasta Sauces at 2/$3, get Creamette or Ronzoni Smart Taste Pasta Free with in-ad coupon (Use $0.50/1 from 1/29 RP insert) Final Price — $0.67 each for 2 sauces and one pasta
- Tennessee Price Sausage Gravy, $1.00 (Use $1/2 Printable here) Final Price 2/$1 — buying 2
- Dole Iceberg Lettuce, $0.88 — buying 2
2 DAY SALE (2/9-2/10)
- Frito Lay Fritos, $1.88 — buying 2
- Sara Lee Whole Grain While Bread, $1.28 — buying 1
GRAND TOTAL — 38.81