This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.
Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget. There are ways to ease that burden. Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget. This is a list of the groceries I’m buying this week. For a look at the other deals available, click here or here.
Hen House
- Buying 1 Tippin’s Pumpkin Pie Slice, $2.50 (Use FREE Tippin’s Pumpkin Pie Slice from Holiday Booklet) Final Price: Free
- Buying 1 RC Cola 2 Liter, $0.99 (Use $.50/1 From Holiday Booklet) Final Price: $0.49
- Buying 10 Red Gold Tomatoes with Green Chilies, $0.49 (Use $.50/1 from Holiday Booklet, Plus 2 $.75/1 found here) Bonus — buy 10 products and save $5 instantly! Final Price: 10 cans free!
- Buying 2 DeWafelbakkers Pancakes, B1G1 (Use $1/1 from Holiday Booklet, plus use 2 $1/1 found here) Final Price: $0.15 each
- Buying 2 Farmland sausage rolls, $0.99 (Use $0.55 found here) Final Price: $0.44 each
- Buying 3 Dawn Ultra Dish Liquid, $1.00 (use $0.50/1 from 10/30 P&G) Final Price: Free
- Buying 3 Philadelphia Cream Cheese, $1.00 each (Use $1.25/3 found here) Final Price: $0.58 each
- Buying 1 Flav-R-Pac Frozen Vegetables, $1.50 each (Use $0.50/1 from Holiday Booklet, plus $0.35/1 from 9/11 SS) Final Price: $0.30
Hy-Vee
- Buying 1 bag of SunChips, $1.88 (Price Good Thursday-Friday Only)
- Buying 2 Hy-Vee Grade A Eggs, $0.88 each (Price Good Thursday-Friday Only)
- Buying 1 12 pkg of soda, $0.99 with WOWNOW code (Price Good Thursday Only)
- Buying 1 Idahoan Potatoes, $1 each (Use Free Idahoan product from Oct. ALL YOU Magazine) Final Price: Free
- Buying 2 Chinet Napkins, $1.79 (Use $1/1 found here) Final Price: $0.79 each
Price Chopper
- Buying 4 lbs. of Frozen Skinless Chicken Breasts, $1.29/lb.
- Buying 4 cans of Progresso Soup, $0.99 each (Use $1/4 from 10/02 GM insert) Final Price: $0.74 each
- Buying 1 10 lb. bag of Best Choice Potatoes, $1.99
- Buying 2 Crystal Farms Shredded Cheese, $1.49 each
- Buying 2 lbs. of Dole Bananas, $0.39 each
- Quaker Instant Oatmeal, $2.50 (Use $2/1 Chocolate Chip or Honey Bun Flavors from Oct. ALL YOU Magazine) Final Price: $0.50
ALDI
- Buying 2 Grape Tomatoes, 10 oz. pkg, $0.99 each
- Buying 4 Cauliflower, $0.99 per head
- Buying 4 Broccoli, 16 oz. tray, $0.99 each
- Buying 2 bags of Romaine Hearts, $0.99/bag
Target (these prices come from a National Blog so the prices may vary slightly)
- Buying 2 Progresso Broth, 32 oz. box, $1.50 (Use 2 $0.40/1, plus $0.50/2 Target coupon) Final Price: As low as $0.85 each
- Buying 1 Hungry Jack Pancake Mix, 7 oz., $0.99 (Use $1/1 Target Coupon) Final Price: As low as free
- Buying 1 Philadelphia Cooking Creme, 10 oz., $2.49 (use $1/1 coupon, plus $1/1 Target coupon) Final Price $0.49
- Buying 1 Market Pantry Pasta Sauce, 26 oz., $1.00 AND 1 Market Pantry Pasta, $1.00 (use $1/2 pasta sauce AND pasta) Final Price: $0.50 each
- Buying 2 NYC Nail Polish, $0.94 each (Use $1/1 Target Coupon) Final Price: As low as free
FINAL TOTAL: $39.36 plus tax