This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

Buying groceries to feed your family can take a huge chunk of your budget.  There are ways to ease that burden.  Stacking coupons on top of sales at stores will help you stretch your budget.  This is a list of the groceries I’m buying this week.  For a look at the other deals available, click here or here.  Remember, Wal-Mart will price match many items.

Aldi

  • Tyson Bone-In Pork Butt Roast, $1.99/lb (Price good 12/28 ONLY) — buying 1
  • Milk, around $3.00/gal. — buying 1
  • Grandessa Signature Hummus, $1.69 each — buying 3
  • Refridgerated biscuits, $0.49 each — buying 4

Price Chopper

  • Kraft Velveeta Loaf, $4.88 — buying 1
  • Kraft Shredded Cheese, $1.88 — buying 2
  • 80% Lean Ground Beef, $1.88/lb — buying 4 lbs.
  • Celery, $0.68 each — buying 2
  • Green Giant Baby Carrots, $0.68 each — buying 3
  • Haas Avacados, $0.68 each — buying 4
  • Dean’s Dips, $0.88 each (Use $1/2 printable here)  Final Price, $0.38 — buying 2
  • Pepsi 2 Liters, $0.78 each — buying 4
  • Lays Chips, $1.88 — buying 2

Hy-Vee

  • Buy 2 Manwich Sloppy Joe Sauce (2 for $2), get $1 off Ball Park Buns (With in-ad coupon) — buying 2 Manwich & buns
  •  Sunbelt Granola Bars, $2.00 each (Use $0.75/1 found here)  Final Price $1.25 — buying 1
  • Earthbound Farm Organic Salad Clamshells, $2.50 (Use $2/2 found here)  Final Price $1.50 each — buying 2

One-Day Sale (Thursday 12/29)

  • Boneless Bacon-Wrapped Sirloin Filets (5oz.), $1.88 each — buying 2

Hen House

  • On the Border Chips, $1.88 (Use $0.55/1 found here)  Final Price, $1.33 each — buying 2
  • Dole Slaw Kits, $1.18/bag — buying 2

Target

  • Up & Up Dryer Sheets, $1.36, (use $1/1 here) Final Price $0.36 — buying 2
  • All Laundry Detergent, $4.49 (Use $0.75 from 12/4 RP PLUS $1/1 here)  Final Price $2.74 — buying 2

FINAL PRICE — Around $62.68 (plus the cost of the pork roast)